Kategorije
Članci Intervjui

Intervju sa Selmom Halilović: Prestanite brinuti o finansijama, već se pobrinite za njih!

Svrha, doprinos i osnaživanje temeljne su vrijednosti koje živim kroz svoj posao.

Riječ wellness, u svome širem značenju, predstavlja postizanje blagostanja u svim aspektima našega bića.

U praksi bi to značilo – izvući maksimum iz okoline u kojoj se nalazimo koristeći pritom sve potencijale koje imamo i koji nam stoje na raspolaganju.

Istražujući shvatili smo da su već uloženi i ostvareni mnogi napori ka postizanju wellnessa kod fizičkog, mentalnog pa i duhovnog blagostanja, ali da se jako malo govori o postizanju jednog rasterećenja i balansa u ličnim finansijama.

Zato nas je oduševio i zainteresirao koncept finansijskog wellnessa pokrenut od naše sagovornice Selme Halilović koja uspješno vodi mali biznis pod nazivom Finansijski Wellness, a kojim nastoji dati doprinos u osvještavanju žena sa područja BiH i regije o važnosti i načinima upravljanja ličnim finansijama.

U nastavku čitajte ovaj inspirativan intervju koji će vam, zasigurno, otvoriti nove horizonte.

Uživajte!

Za početak, možete li nam se predstaviti? Odakle nam dolazite i čime se bavite?

Od svojih životnih uloga izdvojila bih to da sam mama jedne divne, pametne i radoznale petogodšnjakinje, supruga, najstarija kćerka i sestra. Kada je profesija u pitanju, ja sam diplomirana ekonomistica iz uže oblasti za računovodstvo i finansije, a zadnjih nekoliko godina sam pokretač promjena kada su u pitanju lične finansije, otkako sam početkom 2020.godine osnovala instagram blog Finansijski wellness kako bih druge (posebno žene) podučavala ličnim finansijama.

Sada se bavim coachingom i mentorstvom iz oblasti finansija, poduzetništva i razvoja biznisa. Ako bih u jednoj rečenici trebala opisati čime se bavim, rekla bih osnaživanjem žena kroz kreiranje njihovog vlastitog finansijskog wellnessa.

Kroz svoj biznis, radim individualne i grupne coaching i mentorske programe, ali i edukacije na teme kojima se bavim, jer smatram da su one prvi i mandatorni korak jer pomažu osvještavanju problema, a potom njihovom rješavanju.

Kako je započela Vaša ljubav prema ovome poslu?

Zapravo sam oduvijek bila mentor – na neki način. S obzirom da sam sa sedam godina dobila prvu sestru, to me nekako postavilo u ulogu mentora – osobe koja pomaže ovoj drugoj da nađe svoj put, stavljajući joj na raspolaganje znanja, vještine i kompetencije kojima raspolaže.

Moje interesovanje za oblast ličnih finansija intenzivno se razvijalo još prije više od 10 godina, kada sam dobila svoj prvi posao i uvidjela da veći prihodi za mene nisu značili i više opuštenosti u mojim finansijama.

Da ne bih konstantno brinula o njima, ja sam odlučila da se za njih pobrinem. Krenula sam istraživati i sve informacije do kojih sam dolazila mnogo su mi služile da uspostavim više reda u svojim ličnim finansijama. Ipak, postojale su dvije mane: svi izvori iz kojih sam ja učila i čitala o ovoj temi bili su dostupni samo na engleskom jeziku i bili su namijenjeni američkom tržištu, koje je u pogledu finansija, bankarskog sistema, štednje, osiguranja i penzionog sistema mnogo drugačiji u odnosu na evropsko, a posebno balkansko tržište.

Ako bih u jednoj rečenici trebala opisati čime se bavim, rekla bih osnaživanjem žena kroz kreiranje njihovog vlastitog finansijskog wellnessa.

Dugo sam razmišljala o tome kako bi bilo dobro da neko s naših prostora počne pisati o ovome, dok mi se jednog dana u glavi nije rodila misao “OK Selma, možda si ti taj neko koga čekaš. Možda ti trebaš početi pisati o ovome”. Tako je početkom 2020.godine nastao instagram blog Finansijski wellness koji je bio zapravo moj način da dam doprinos osvještavanju žena sa područja BiH i regije o važnosti i načinima upravljanja ličnim finansijama, a kroz godine su se teme širile i na finansije biznisa, a potom i na strategije razvoja biznisa – sasvim prirodno, kako su rasla moja lična interesovanja, razvijale su se moje kompetencije, ali i prateći upite publike koja je postala dijelom online zajednice Finansijskog wellnessa.

Šta Vas najviše motiviše i pokreće?

Pomisao na to da moj posao ima veću svrhu od sebe samog. Mi smo društvo u kojem su žene godinama učene tome da trebaju biti “skromne” i držati se po strani. Moj rad sa klijenticama prevazilazi samo rad na brojevima, nego se mnogo bavimo njihovim unutrašnjim svijetom kojeg čine emocije, lične vrijednosti, uvjerenja, obrasci ponašanja, navike. Posebno u pogledu finansija i odnosa prema novcu, žene imaju razvijena brojna ograničavajuća uvjerenja.

Uvidjela sam da veći prihodi za mene nisu značili i više opuštenosti u mojim finansijama.

Moj najveći pokretač i motivator je definitivno spoznaja da kada jedna žena izmijeni svoju finansijsku skriptu, promiijeni svoj odnos prema novcu i oslobodi se unutrašnjih sabotera koji joj ne dozvoljavaju da živi svoju finansijsku slobodu – to nije rezultat samo za nju, nego i za sve generacije koje dolaze poslije nje.

Znati da kroz rad sa mnom žene stvaraju sasvim nove obrasce ponašanja koje prenose na svoju djecu i buduće generacije je istovremeno i velika odgovornost ali i najveća satisfakcija.
Svrha, doprinos i osnaživanje temeljne su vrijednosti koje živim kroz svoj posao.

Koji dio posla najviše volite i od koga ste dobili najveću podršku na svome putu?

Moj posao je nastao iz potrebe da živim svoje temeljne vrijednosti, što bi značilo da je nastao iz ljubavi prema pomaganju drugima, osnaživanju, učenju, podučavanju i davanju doprinosa društvu u kojem živim. Svaki oblik rada sa klijenticama ima svoju draž i prednosti.

Ipak, ako bih trebala izdvojiti nešto, usudila bh se reći da najviše volim individualni 1:1 rad sa klijenticama, bilo da je to finansijski coaching ili biznis mentorstvo. Individualni rad donosi najviše uvida, moja pažnja je u potpunosti posvećena tom klijentu i uvijek pruža najsnažnije rezultate za moje klijentice.

Kada je podrška u pitanju, smatram da je potrebno podršku tražiti na pravim mjestima. Kada sam ja odlučila napustiti “siguran posao” i posvetiti se razvoju Finansijskog wellnessa, prva stanica za podršku bio je moj suprug jer dijelimo kućni budžet i moja odluka bi direktno uticala na nas kao porodicu. Iako nije do kraja možda ni razumio moje ideje, jer sam zaista na tržište došla s temom kojom se niko nije bavio i načinom koji nije popularan na našim prostorima, zaista sam dobila svu potrebnu moralnu podršku od njega.

Svrha, doprinos i osnaživanje temeljne su vrijednosti koje živim kroz svoj posao.

Ipak, smatram da moralna podrška nije uvijek dovoljna – jer možete imati riječi podrške svojih voljenih, ali oni vas ne mogu istinski podržati u momentima kada naiđete na izazove. Ja u tom smislu uvijek tražim podršku stručnih lica, mentora ili coacheva, koji me svojim znanjem, vještinama i kompetencijama mogu podržati u razvoju moje ideje. Ulaganje u podršku mentora se više puta pokazalo najboljom investicijom u moj biznis.

Kako biste opisali svoj jedinstveni pristup poslu kojim se bavite?

Rekla bih da su svom radu spajam dva različita pristupa, kompletirajući ih u jedan savršen spoj. Ono što sam ja generalno primjetila na tržištu, posebno kada su u pitanju mentori za razvoj biznisa, jesu dvije krajnosti: jedna je pristup iz tzv. “muške energije” koji se bazira isključivo na strategijama, brojevima i metrikama; drugi je pristup iz “ženske energije” koji je baziran isključivo na mindstetu, podizanju vibracije, poziitivnom razmišljanju. Moje mišljenje je da u razvoju biznisa treba držati fokus na oboje: jačanju svog ličnog mindseta jer kao samozaposlene poduzetnice, žene itekako unose svoje lične vrijednosti, uvjerenja i obrasce u svoj biznis, ali istovremeno i na strategiji koja predstavlja donošenje odluka u biznisu baziranih na analizi i informacijama, a ne isključivo na osnovu intuicije.

Kroz Business Wellness Program koji je namijenjen malim biznisima koji žele doći do 10.000 KM mjesečnog prometa, kreirala sam MAPA model. To je autorski model koji se fokusira prvenstveno na mindset poduzetnice, zatim obrađuje teme iz oblasti arhitekture biznisa, potom osnažuje prodajne kompetencije poduzetnice kroz postavljanje prodajnih ciljeva i razvoj prodajne strategije, te se u završnoj fazi bavi razradom akcionog plana koji će dovesti do željenh rezultata.

Uvijek tražim podršku stručnih lica, mentora ili coacheva, koji me svojim znanjem, vještinama i kompetencijama mogu podržati u razvoju moje ideje.

U svom radu kombinujem alate i tehnike iz coachinga sa svojim strčnim znanjem iz oblasti ekonomije i razvoja biznisa, osnaženo znanjima iz psihologije, kako bih kreirala sveobuhvatan pristup i svojim klijenticama pomogla da ostvare svoj puni potencijal kao i potencijal svog biznisa.

Šta je, po Vama, najteži dio ovoga posla?

Onaj najljepši dio posla je i najteži: svijest o odgovornosti da kroz svoj posao direktno utičem na to da se životna putanja mojih klijentica mijenja.
Stoga mi je jako važno da kontinuirano pratim sebe i preispitujem eventualne mogućnosti unošenja vlastitog mišljenja u odluke mojih klijentica. Cilj je pomoći mojim klijenticama da kreiraju biznise i finansije prema njihovim vlastitim vrijednostima, a ne prema tome šta je meni važno. Kroz lični rad sa mojim mentorima i supervizorima osiguravam da to zaista tako i bude.

Ko su Vaši klijenti i koji su njihovi najčešći zahtjevi?

Rekla bih da imam dvije osnove grupe klijentica. Prvo, to su samozaposlene poduzetnice ili vlasnice malih biznisa, sa jednim ili dva zaposlenika, koje su svoj posao pokrenule iz ljubavi prema tome čime se one bave. Momenat u kojem se one meni javljaju je zapravo onda kada shvate da ljubav nije dugoročno jedino gorivo koje biznis treba.

Znati da kroz rad sa mnom žene stvaraju sasvim nove obrasce ponašanja koje prenose na svoju djecu i buduće generacije je istovremeno i velika odgovornost ali i najveća satisfakcija.

Možete li podijeliti sa našim čitateljima neke od omiljenih momenata koje ste zabilježili u radu sa klijentima?

Jedan od najdražih dijelova mog posla kao coacha i mentora je upravo taj što od mene traži stalno ulaganje u moj lični razvoj, u nova znanja i razvoj mojih ličnih i profesionalnih kompetencija. Ja mnogo volim da učim. Kao dijete pravnice i pedagoga, odrasla sam uz knjige i sa knjigama, čitanje i učenje je dio moje ličnosti.

Selma je i autorica priručnika pod nazivom Sasvim lične finansije koji razmatra upravljanje finansijama ovisno o tipu ličnosti kojem pripadate.

Što se samog rada sa klijentima tiče, definitivno se tu mogu izdvojiti trenuci kada moje klijentice postignu nešto što im se ranije činilo nemoguće. Vidjeti njih da žive ideje koje su nekada samo sanjale, plašeći se čak da to izgovore naglas, meni je dokaz da radim nešto dobro i na pravi način, a istovremeno i motivacija da i ja svoje “nemoguće” vizauliziram kao nešto što je itekako ostvarivo.

Za kraj, šta biste poručili ili savjetovali svima koji žele da se bave ovim poslom?

Baviti se poslom coachinga i mentorstva je istovremeno iscrpljujuće i nagrađujuće iskustvo. Ono što sa sigurnošću mogu reći jeste da motiv za ovu vrstu posla uvijek dolazi iz vrijednosti svrhe i doprinosa. Mentor je neko ko vjeruje u ideje svojih klijenata više nego oni sami. Stoga je važno da mi, kao profesionalci u pomagačkim poslovima, kontinuirano ulažemo u jačanje sebe, svojih ličnih i profesionalnih kapaciteta i kompetencija, jer samo sa jakim mindsetom i kvalitetnim znanjem istinski možemo služiti drugima.